Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku

760. rocznica lokacji Kłecka oraz Dzień Niepodległości

Utworzono dnia 12.11.2015

Mieszkańcy Gminy Kłecko 10 i 11 listopada 2015r. świętowali z powodu dwóch okazji. Pierwsza to oczywiście Święto Niepodległości a druga to 760.rocznica lokacji Kłecka, która przypada dokładnie 11 listopada. Tego właśnie dnia mieszkańcy Gminy pobili również Rekord Guinnessa na ilość osób tańczących Poloneza jednocześnie.

 

Główne uroczystości rozpoczęły się 10 listopada. O godz. 10:00 na sali M-GOK bawili się najmłodsi mieszkańcy na uroczystym balu karnawałowym z okazji "urodzin Kłecka". Uczestniczyły w nim dzieci ze wszystkich przedszkoli w gminie. Wśród zaproszonych był Burmistrz Gminy Kłecko Adam Serwatka, v-ce Burmistrz Joanna Cieślińska, radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Janem Borkowiczem, proboszcz parafii w Kłecku ks.kan. Mirosław Kędzierski oraz dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych.

 

Wieczorem natomiast kościół pw. Św. Jerzego i Św. Jadwigi w Kłecku wypełnił się starszymi mieszkańcami,którzy uczestniczyli w koncercie "Tryptyk Rzymski" w wykonaniu wykładowców oraz studentów UAM z Kalisza do muzyki Fryderyka Stankiewicza, również wykładowcy tejże uczelni. Ponad godzinny koncert na długo pozostanie w pamięci mieszkańców. Nie zabarakło oczywiście bisów i owacji na stojąco.

 

Kulminacja uroczystości nastąpiła 11 listopada. Uroczysty pochód przeszedł z Domu Kultury do kościoła, gdzie ks. proboszcz kan. Mirosław Kędzierski odprawił Mszę Św. w intencji Ojczyzny. Następnie wszyscy udali się pod pomnik Obrońców Kłecka, zatrzymując się po drodze pod tablicą upamiętniającą powstańców wielkopolskich oraz dowódców Obrony Cywilnej Kłecka. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz złożeniu kwiatów i przemówieniu burmistrza Gminy Kłecko Adama Serwatki oraz zaproszonych gości, nadszedł czas na przedstawienie przygotowane przez uczniów gimnazjum im. prof. W. Nehringa, w którym pokazali nadanie aktu lokacyjnego oraz krótką historię Kłecka. Gimnazjaliści przekazali opieczętowany akt lokacyjny burmistrzowi, a ten oddał go w ręce przewodniczącego Ray Miejskiej Gminy Kłecko Janowi Borkowiczowi.

 

Zlozenie kwiatów pod tablicą "w hołdzie powstańcom wielkopolskim"

Po tych uroczystościach przyszedł czas na poczęstunek kawą oraz rogalami marcińskimi, przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich, a na ul. Dr J. Domańskiego zaczęły ustawiać się osoby tańczące Poloneza. Po kilkunastu minutach wszyscy byli już gotowi podjąć próbę bicia rekordu Guinnessa na ilość tańczących par jednocześnie w tańcu Poloneza. Ok. godziny 13:30 burmistrz wypowiedział magiczne słowa "Poloneza czas zacząć".

- Gdy usłyszeliśmy pierwsze takty, to ciarki przeszły po plecach a w oczach zakręciła się łza - mówili uczestnicy tańca i widzowie.

Po nieco ponad 30 minutowym przepięknie wykonanym tańcu stało się jasne, że jesteśmy Mistrzami Świata. Mieszkańcy Gminy Kłecko, ościennych gmin a nawet z wielu miast w Polsce (Września, Olsztyn, Gdańsk, Warszawa) dokonali czegoś niezwykłego. Pobili nieoficjalny rekord Guinnessa, który do tej pory należał do Zamościa (209 par). Od tej chwili rekord należy do mieszkańców gminy Kłecko - 224 pary.

Na koniec wszyscy uczestnicy tańca jaki i widzowie zostali zaproszeni na gęsinę, która była przygotowana na patelni plenerowej.

Podczas degustacji chór "Tylko Echo" śpiewał pieśni patriotyczne i wojskowe z tekstem na dużym ekranie, więc mieszkańcy bardzo chętnie włączyli się w śpiew. 

fot. Jacek Molenda, Sławomir Braciszewski

 

 

Bądź na bieżąco na

            

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 2 wydarzeń w tym miesiącu

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 59

W poprzednim tygodniu: 72

W tym miesiącu: 202

W poprzednim miesiącu: 333

Wszystkich: 38180

Imieniny

Pogoda